Добершиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Добершиц
Грб на Добершиц
Добершиц is located in Германија
Добершиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Градоначалник Роланд Мерц
Основни податоци
Површина 79,81 км2
Надм. височина 105 м
Население 4.082 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 034244
Портал www.doberschuetz.de
Местоположба на Добершиц во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°30′N 12°43′E / 51.500° СГШ; 12.717° ИГД / 51.500; 12.717Координати: 51°30′N 12°43′E / 51.500° СГШ; 12.717° ИГД / 51.500; 12.717

Добершиц (германски: Doberschütz) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)