Шилдау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шилдау
Место во Белгерн-Шилдау
Поранешното градско собрание на Шилдау
Поранешното градско собрание на Шилдау
Грб на Шилдау
Шилдау is located in Германија
Шилдау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Белгерн-Шилдау
Основни податоци
Површина 74,60 км2
Надм. височина 127 м
Население 3.522  (31 декември 2011)
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04889
Повик. бр. 034221
Портал www.stadt-schildau.de
Местоположба на место Шилдау во рамките на Белгерн-Шилдау
Карта
Координати 51°27′N 12°56′E / 51.450° СГШ; 12.933° ИГД / 51.450; 12.933Координати: 51°27′N 12°56′E / 51.450° СГШ; 12.933° ИГД / 51.450; 12.933

Шилдау (германски: Schildau) — поранешен град во округот Северна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 12 километри југозападно од Торгау и 40 километри источно од Лајпциг. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Белгерн-Шилдау.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]