Тертиус

Координати: 54°8′N 8°42′E / 54.133° СГШ; 8.700° ИГД / 54.133; 8.700
Од Википедија — слободната енциклопедија
54°8′N 8°42′E / 54.133° СГШ; 8.700° ИГД / 54.133; 8.700
Тертиус
Тертиусанд
спруд
Карта со положбата на Тертиус во Мелдорфскиот Залив
Земја  Германија
Подрачја  Шлезвиг-Холштајн
Место Мелдорфски Залив
 - координати 54°8′N 8°42′E / 54.133° СГШ; 8.700° ИГД / 54.133; 8.700

Тертиус (германски: Tertius; познат и како Тертиусанд) — спруд сместен во Хелголандскиот Залив близу брегот на Дитмаршен, кој припаѓа на германската сојузна покраина Шлезвиг-Холштајн.

Порано спруд (подоцна песочниот брег пораснал над вообичаената висока плима, делотворно станал остров), Тертиус пропаднал во последните декади преку крајбрежната ерозија. Како последица, песочниот брег често е поплавуван и нема никаква вегетација. Неодамнешните сателитски слики покажуваат дека Тертиус е поплавуван дури и при ниска плима. Како сите незаштитени острови и песочни брегови близу западниот брег на Шлезвиг-Холштајн, Тертиус силно се движи на исток.

Тертиус се наоѓа околу 10 километри западно од омиленото туристичко одредиште Бизум во Мелдорфскиот Залив, кој се граничи со каналот Пип, кој служи како пристапен воден пат до пристаништето Бизум. На југ се наоѓа островот Тришен и на североисток островот Блауорт. Според Националниот парк Ваденско Море, Тертиус како и Блауорт припаѓа на општината Хедвигенког во округот Дитмаршен. Меѓутоа, покраинската влада на Шлезвиг-Холштајн сè уште официјално не го потврдила или одобрила ова.

Тертиус, кога не е поплавен, претставува место за одмор на морските птици и фоките. Тури за посета на песочниот брег понекогаш се организирани од Бизум за да се набљудуваат овие животни. Иако, песочниот брег не е дел од првата заштитна зона на националниот парк, јавниот пристап до Тертиус е ограничен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]