Јист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Juist
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Внесете покраина
Округ {{{Kreis or district}}}
Население {{{Einwohner or  population}}}
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)

Jуист (германски и долногермански: Juist) — остров и општина во округот на Аурих во Долна Саксонија во Германија. Островот е еден од седумте населени Источнофризиски Острови на работ на Долна Саксонска Ваденско Море во јужното Северно Море. Се наоѓа помеѓу островот Боркум (запад), Остров Мемерт (југозапад) и Норденни (исток). Островот е долг 17 км долг и широк 0,5 до 1 км, во зависност од водостојот на плимата. На островот постојат две села: главното село Јист и Лоуг. Островот е одделен од Нордениј од страна на Norderneyer Seegatt.

Преглед и географија[уреди | уреди извор]

Juist правила на патот: нема влез освен велосипеди и коњи подготвени вагони продолжи со одечко темпо
Јууст плажа во зима

Највисоките згради во Jуист кои може да се видат од Северното Море се водоводната и стариот хотел. На островот има светилник, но тоа не е во употреба. На западниот крај на островот е Билреф, голема песочна банка, каде што птиците како Обичен свиркач, сиви плутави и јазли се одмораат за време на нивната миграција. Во западниот дел на островот плажата и дините се уништени од морето. Работ на дините се движи околу пет метри јужно секоја зима. На западната третина од островот е езерото Хаммерзе, слатководно езеро.

Јист е достапен со авион или дневно ферибот. FLN Frisia Luftverkehr работи со авиони помеѓу Норден и Јист. Повеќето моторни возила се забранети на островот, а само противпожарната служба, германскиот Црвен крст и лекарите им е дозволено да ги користат. Островските трактори бараат посебна дозвола, додека повеќето други транспортни врски се вршат со велосипед или коњи. Беше објавено од страна на новинската агенција Ројтерс, 24 септември 2014 година, дека беспилотниот " парцерен коптер " ќе започне со испорака на итни лекови и набавки на островот од страна на DHL. Тоа ќе биде првпат беспилотно летало да биде овластено да испорачува стоки во Европа и за првпат автоматски беспилотни летала се користат за доставување на лекови насекаде во светот. Летот на надморска височина од 50   m и со брзина до 18   м/с ќе бидат автоматизирани, но следени во Norddeich.

Економија[уреди | уреди извор]

Туризмот е главен извор на приход за економијата на Jуист. Речиси сите згради на островот функција соби, со неколку хотели и младински хотел, исто така, на островот. Постои островско партнерство помеѓу Јист и Хидензе во Балтичкото Море.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 17 и 18 век, Јист бил пресечен во два дела од неколку плима и плима (видете ја Поплавата на Свети Петар). Околу 1770 година луѓето почнаа да ги затвораат 2-те   километри ширум избувна на јужната страна од динар. Неодамна како 1928 северната страна беше поправена. Во тоа време, водата во езерото Хаммерзе се претворила од морска вода во слатка вода. На 9 септември 2001 година граѓаните на "Јујст" гласаа директно за својот градоначалник за првпат, со победата на Карл-Јозеф Ведерхајк на изборите. Тој беше реизбран во септември 2006 година.

Значајни луѓе[уреди | уреди извор]

  • Мартин Лузерке (1880-1968) го основал Стифтунг Шуле ам Меер во 1924 година и Шуле ам Меер во 1925 година на Juist.

Наводи[уреди | уреди извор]