Остел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Остел
Остел погледнат од југ
Остел погледнат од југ
Грб на Остел
Остел is located in Германија
Остел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Ида Бинхоф-Топ (СДП)
Основни податоци
Површина 19,9 км2
Надм. височина 1 м
Население 2.140 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 108 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 04920, 04931, 04934 (главно)
Местоположба на Остел во рамките на округот Аурих
Карта
Координати 53°32′0″N 7°16′0″E / 53.53333° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.53333; 7.26667Координати: 53°32′0″N 7°16′0″E / 53.53333° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.53333; 7.26667

Остел (германски: Osteel) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Остел припаѓа и местото Шонорт, околу три километри западно од стариот поштенски пат.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]