Прејди на содржината

Упгант-Шот

Координати: 53°31′0″N 7°16′0″E / 53.51667° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.51667; 7.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Упгант-Шот
Воздушен поглед на Упгант-Шот
Воздушен поглед на Упгант-Шот
Воздушен поглед на Упгант-Шот
Грб на Упгант-Шот
Упгант-Шот во рамките на Германија
Упгант-Шот
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Брокмерланд
Градоначалник Гундолф Хармс (СДП)
Основни податоци
Површина 24,78 км2
Надм. височина 1 м
Население 3.832 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26529
Повик. бр. 04934
Местоположба на Упгант-Шот во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°31′0″N 7°16′0″E / 53.51667° СГШ; 7.26667° ИГД / 53.51667; 7.26667

Упгант-Шот (германски: Upgant-Schott) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Градски единици

[уреди | уреди извор]

Во составот на Упгант-Шот се наоѓаат местата Миленлог, Илингсварф, Остерупгант и Колхерн.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]