Гросхајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросхајде
Селската црква во Арле
Селската црква во Арле
Селската црква во Арле
Грб на Гросхајде
Гросхајде во рамките на Германија
Гросхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Месни единици 10
Градоначалник Фреди Фишер (независен)
Основни податоци
Површина 69,32 км2
Надм. височина 3−4 м
Население 8.652 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 125 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26532
Повик. бр. 0 49 36
Портал www.grossheide.de
Местоположба на Гросхајде во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°35′0″N 7°21′0″E / 53.58333° СГШ; 7.35000° ИГД / 53.58333; 7.35000Координати: 53°35′0″N 7°21′0″E / 53.58333° СГШ; 7.35000° ИГД / 53.58333; 7.35000

Гросхајде (германски: Großheide; источнофризиски: Grootheid) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри источно од градот Норден и 15 километри северозападно од окружниот град Аурих.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во близина на Северното Море, во мочуришно подрачје.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Гросхајде се граничи со три општински заедници и голем број на општини, вкупно десет. Источно од Гросхајде се наоѓаат општините Нендорф и Еверсмер (обете во општинската заедница Холтрим]] во округот Витмунд). Југоисточно од Гросхајде се наоѓа окружниот град Аурих. На југ се граничи со општината Зидброкмерланд, на југозапад се општините Рехтсупвег и Лецдорф (обете во општинската заедница Брокмерланд), додека на запад се општините Халбемонд, Берумбур и флекенот Хаге (сите во општинската заедница Хаге). Северно од Гросхајде се наоѓа општината Дорнум. Сите овие општини се наоѓаат во округот Аурих.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гросхајде се состои од десет единици:[2]

 • Арле
 • Берумерфен
 • Колдине
 • Гросхајде
 • Менстеде
 • Остермордорф
 • Зидарле
 • Зидколдине
 • Вестеренде
 • Вестермордорф

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Die Gemeinde Großheide (Hinweis: die Ortsteile werden in den Unterabschnitten aufgezählt.); abgerufen am 15. April 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]