Хагермарш

Координати: 53°38′0″N 7°17′0″E / 53.63333° СГШ; 7.28333° ИГД / 53.63333; 7.28333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хагермарш
Воздушен поглед на селото
Воздушен поглед на селото
Воздушен поглед на селото
Грб на Хагермарш
Хагермарш во рамките на Германија
Хагермарш
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Аурих
Општ. заед. Хаге
Месни единици 4
Градоначалник Рихард Глогер (СГ)
Основни податоци
Површина 22,32 км2
Надм. височина 2 м
Население 415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AUR
Пошт. бр. 26524
Повик. бр. 0 49 38
Местоположба на Хагермарш во рамките на округот Аурих
Карта
Карта
Координати 53°38′0″N 7°17′0″E / 53.63333° СГШ; 7.28333° ИГД / 53.63333; 7.28333

Хагермарш (германски: Hagermarsch) — општина во округот Аурих, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа целосно во поранешниот Хилгенридски Залив (познат и како Хагермаршки Залив), кој длабоко навлегувал во историската област Нордерланд до VIII век.[2]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Хагермарш, Хилгенридерзил, Тенер и Јункерсрот. Претходно, првите три места образувале една општина,[3] додека Јункерсрот до реформата во 1972 година била самостојна општина.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Hans-Gerd Coldewey: Radtour auf den Spuren früherer Deichlinien, Siele und Häfen in Hage. Архивирано на 2 април 2015 г. (online auf der Homepage der SPD Hage); eingesehen am 1. März 2015.
  3. Siehe dazu Karl Leiner: Panorama Landkreis Norden. Norden 1972, S. 169f.
  4. ISBN: 3170032631

Надворешни врски[уреди | уреди извор]