Балтрум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балтрум е ограден остров покрај брегот на Источна Фризија ( германски: Ostfriesland ), во Германија, тој е општина во округот Аурих, Долна Саксонија. Се наоѓа во архипелагот на седумте населени Источнофризиски Острови. Балтрум е најмалиот остров во овој архипелаг според површина и жители. Тој има површина од 6,5 квадратни километри и население во 2011година, нешто повеќе од 500 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во средината на архипелагот познат како Источнофризиските Острови ( германски: Ostfriesische Inseln). Гат или плимен канал, на Вихтер Ее на запад го дели Балтрум од Норденни и приливниот поток Акумер Ее на исток го одделува од Лангеог. На островот постојат две села - Остдорф ( англиски: Eastern village ) и Вестдорф ( англиски: Western village) - иако тие всушност се споени во едено село. Ферибот за Балтурм заминува од малото пристаниште во близина на селото Несмерзел (во парохијата Dornum ) и го поврзување со железничката станица Норден. На островот постоиферибот со терминал и мал аеродром .

Островот е долг околу 5 kiloметарs (16,000 ст) и широк 1.5 kiloметарs (0.93 ми). Зафаќа површина од 6.5 square kilometres (2.5 ми) и има население од околу 600 луѓе, како и околу 3.500 во летните месеци поради туризмот. Туристите (воглавно од областа Рур во Северна Рајна-Вестфалија) патуваат во Балтмур за да уживаат во селата на националниот парк Ваденско Море во Долна Саксонија, плажата и атракции како што се затворени базени исполнети со морска вода или минијатурен терен за голф. Највисоката точка на островот е централна крајбрежна дина со платформа за набљудување наречена Аусикшсдуне на германски и е 19.3 метарs (63 ст) над морското ниво.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Местоположба на Балтрум во Источните Фризиски Острови
Карта на Балтир од Карл Лудвиг фон Лекок 1805 со селото

Географите Страбон и Плиниј Старецот покажуваат дека островот постоел уште од првиот век п.н.е. За време на источнофризските началници, од 1350 до 1464, источнофризиските острови припаѓале на моќниот семејство на Том Брок. Во 1398 година Балтрум бил спомнат во документот за првпат, кога Визел Том Брок го доделил Балтеринге (покрај другите острови) на војводата Алберт I од Баварија и го примил назад како феуд .

Во 17 век Балтрум имал издолжена форма слична на сегашната форма на Бариерите острови Norderney и Juist. Низ вековите Балтрум изгубил доста земјиште на западниот брег поради влијанијата на ветер и море, што издолжувањето на источниот брег не можело да го надомести. Помеѓу 1650 и 1960 година островот се движел околу 5 kiloметарs (3.1 ми) од западната страна кон исток, додека источниот брег се движеше само 1.5 kiloметарs (0.93 ми) на исток. Увид на комисијатаодо 1650 година објави дека 14-те жители на островот од тоа време биле озложени на опасност од морето. Во 1737 г. имало село со црква што морало да биде напуштено поради засилување на песочните дини во 1800 година. Новото село, наречено западно село, е населено околу 800 метарs (2,600 ст) западно од денешен западниот брег (во близина на Отелоплат помеѓу Балтрум и Норденни), а на исток се наоѓа источното село. Невремето во 1825 година ја нарушило сигурноста на островот лии оделни делови станале претежно неподобни за живот, што предизвикало напуштање на западното село.

Туризам[уреди | уреди извор]

Плажа Балтрум

Иако Балтрум стана морско одморалиште во 1876 година, туризмот серазвивал многу бавно. Од 1966 година Балтрум е крајбрежено одморалиште одобрено од државата Германија. Два хотели биле отворени кон крајот на 19 век, Хотел Кюпер во 1892 година и Хотел Зур Пост во 1895 година. Пред Втората светска војна Балтрум го посетуваа 5.000 до 6.000 луѓе. Во 1960 година се појавиле речиси 17.000 туристи, а од 1970-тите има над 30.000 луѓе кои секоја година. Освен околу 500 жители, околу 3.000 гости престојуваат на островот за време на сезоната со што се исцрпува капацитетот за прифаќање гости во двете мали села.

Точки на интерес[уреди | уреди извор]

  • Стара црква на островот : Во 1826 црквата била изградена како лутеранска црква, подоцна користена како католичка црква, потоа како мртовечница. Во денешно време се користи само за свадбени церемонии, крштевки и културни настани.
  • Голема лутеранска црква на островот: Оваа црква е изградена 1929-30 година. Двата набори биле прикачени во 1959 година, кулата била издигната во 1964-65 година.
  • Црква Св. Никола: е католичката црква поставена на Денот на Свети Никола во 1956 година и посветена на Денот на Вознесението во 1957 година. Црквата има затворени зграда што се користи во текот на зимата (зимски црква) и thatching покриена зграда што се користи во летната сезона (летна црква). Зимската црква има места за 50 лица, а летната црква може да прими до 300 луѓе. Конструкторот на црквата бил архитект Хајнрих Фелдвиш-Дрентруп од Оснабрик, стаклените прозорци ги создал Маргарет Франке.
  • Историска палисада за заштита : Палисада за заштита ( германски: Historisches Pfahlschutzwerk) се наоѓа на југозападната страна. Таа била поставена во 1880-тите и обновена во 1930-31. Денес тоа е само дел од оригиналната палисада помеѓу малото пристаниште и западниот крај. Се смета за наследство и со обемните реставраторски залагања е поправена во 2008 година, на западната страна.[2]
  • Музеј на локалната историја во стариот обичај: Музејот бил отворен во старата обична куќа од страна на асоцијацијата за локалната историја на Балтрум на 24 мај 2007 година. Изложбата ја покрива локалната и природната историја.
  • Музеј на националниот парк : Основан во 1987 година во поранешната барака на бродската компанија Baltrum Linie и е фокусирана на дејствијата на плимата и осеката .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Richard Pott (1995), Farbatlas Nordseeküste und Nordseeinseln: Ausgewählte Beispiele aus der südlichen Nordsee in geobotanischer Sicht (германски), Stuttgart: Verlag Eugen Ulmer, ISBN 3-8001-3350-4 Richard Pott (1995), Farbatlas Nordseeküste und Nordseeinseln: Ausgewählte Beispiele aus der südlichen Nordsee in geobotanischer Sicht (германски), Stuttgart: Verlag Eugen Ulmer, ISBN 3-8001-3350-4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Niedersachsen Karte – Stadtplan 1:25.000 für exakte Planungen“ (германски). Behörde für Geoinformation, Landentwicklung und Liegenschaften (GLL) des Bundeslandes Niedersachsen. Архивирано од изворникот на 26 March 2009. Посетено на March 25, 2009.
  2. „Deckwerkssanierung Baltrum“ (германски). Niedersächsischer Landesbetrieb für Wasserwirtschaft, Küsten- und Naturschutz (NLWKN). January 15, 2009. Посетено на March 22, 2009.