Јаде (река)

Координати: 53°16′52″N 8°16′09″E / 53.281111° СГШ; 8.269167° ИГД / 53.281111; 8.269167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаде
Текот на Јаде низ истоимената општина
Место Германија (Долна Саксонија)
Должина 22 км
Извор Спој на Раштедер Беке и Шанце, северно од Раштеде
53°16′52″N 8°16′09″E / 53.281111° СГШ; 8.269167° ИГД / 53.281111; 8.269167
Висина на изворот 2 м над м.н.
Утока источно од Фарел
53°24′34″N 8°11′45″E / 53.409444° СГШ; 8.195833° ИГД / 53.409444; 8.195833
Висина на утоката 0 м над м.н.
Спуст 2 м
Слив Јаде (река)/Јаде
Одлив Јадски Залив → Внатрешен Јаде → Надворешен Јаде → Северно Море
Десни притоки Доренебе
Леви притоки Зидбеке, Гестрандтиф, Вапел
Села Раштеде, Јаде, Фарел

Јаде (германски: Jade) — река во северниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Завршува влевајќи се во плиткиот Јадски Залив на Северното Море, кој е наречен по неа.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]