Вилхелм I (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Вилхелм I)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилхелм I
Kaiser Wilhelm I. .JPG
Крал на Прусија
На престол 2 јануари 1861 – 9 март 1888
Крунисување 18 октомври 1861
Претходник Фридрих Вилхелм IV
Наследник фридрих III Германски
Германски император
На престол 18 јануари 1871 – 9 март 1888
Претходник Титулата е воведена
Наследник фридрих III Германски
Претседател на Западногерманската Конфедерација
Рок 1 јули 1867 – 18 January 1871
Претходник Канцеларијата е основана
Наследник Канцеларијата е укината
Сопружник Августа
Деца
фридрих III Германски
Луиза
Династија Хоенцолерн
Татко Фридрих Вилхелм III
Мајка Луиза од Мекленбург-Штрелиц
Роден(а) 22 март 1797
Берлин, Прусија
Починал(а) 9 март 1888(1888-03-09) (возр. 90)
Берлин
Почивалиште Шарлотенбург, Берлин
Потпис
Вероисповед протестант

Вилхелм I (германски: Wilhelm I; 22 март 17979 март 1888) — цар на Германија и крал на Прусија. Владеел со Прусија од 1861 до 1888 година.

Потекло[уреди | уреди извор]

Вилхелм се родил како втор син на прускиот крал Фридрих Вилхелм III и неговата жена Луиза од Мекленбург-Штрелиц. Како втор син во семејството на него се сметало дека треба да го наследи престолот иако имал помало образование од неговиот постар брат.

Од 1814 година служел во пруската армија каде што се покажал како доста добар војник. Под водство на маршалот Гебхарт Леберехт фон Блихер војувал во битките кај Лињ и Ватерло против Наполеон Бонапарт. По службата работел како дипломат во преговорите во 1815 година.

Во 1840 година кога починал неговиот татко, крал станал неговиот постар брат Вилхелм IV а Вилхелм се здобил со титулата крунски принц поради тоа што Вилхелм Фридрих IV немал потомци. За време на револуцијата во 1848 година Вилхелм успешно го задушил востанието кое било против владеењето на неговиот брат. Поради тоа тој бил често нарекуван „Картетшенпринц“, што во превод значи „принц-четка“.

Титули[уреди | уреди извор]

Вилхелм I ги имал титулите:

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Енциклопедија Британика/Вилхелм I
  2. http://web.archive.org/web/20071222124050/http://regiments.org/biography/royals/1859wilG.htm