Ротенбург (округ)

Координати: 53°15′N 9°20′E / 53.25° СГШ; 9.33° ИГД / 53.25; 9.33
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ротенбург
Landkreis Rotenburg

округ
Грб на Ротенбург Landkreis Rotenburg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеРотенбург на Виме
Површина
 • Вкупна2.070 км2 (800 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно164.486
 • Густина79/км2 (210/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ROW или BRV
Мреж. местоlandkreis
rotenburgwuemme.de

Ротенбург (германски: Rotenburg) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Ротенбург на Виме.

Округот нема граница со отворено море и се граничи (од север надесно) со следниве окрузи: Штаде, Харбург, Хајде, Ферден, Остерхолц и Куксхафен.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Виме тече низ округот од исток на запад. Мочуришната област на обете страни на реката е наречена Депресија Виме (Wümmeniederung).

Историја[уреди | уреди извор]

Во средниот век, областа била дел од бискупиите на Бремен и Ферден. По протестантската реформација, бискупиите станале секуларни кнежевства, вообичано наречени Бремен-Ферден и на крај областа станала дел од Кралството Хановер.

Денешниот округ бил основан во 1977 година со спојување на поранешните окрузи Ротенбург и Бремерферде.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува:

 • лав што носи крст; лавот бил хералдичко животно на Хановер, а крстот ја претставува Бискупијата Ферден
 • двата прекрстени клуча доаѓаат од грбот на Надбискупијата Бремен

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Ротенбург
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бремерферде
 2. Ротенбург на Виме
 3. Фиселхеведе
 1. Гнаренбург
 2. Шесел
 1. Ботел1
 2. Брокел
 3. Хемсбинде
 4. Хемслинген
 5. Кирхвалзеде
 6. Вестервалзеде
 1. Финтел
 2. Хелвезик
 3. Лауенбрик1
 4. Штемен
 5. Фалде
 1. Алфштет
 2. Басдал
 3. Еберсдорф
 4. Хипштет
 5. Ерел1
 1. Андерлинген
 2. Дајнштет
 3. Фарфен
 4. Остерајштет
 5. Раде
 6. Зандбостел
 7. Зедорф
 8. Зелзинген1
 1. Грос Мекелзен
 2. Хамерзен
 3. Калбе
 4. Клајн Мекелзен
 5. Ленгенбостел
 6. Зитензен1
 7. Тисте
 8. Фирден
 9. Вонсте
 1. Ахаузен
 2. Бетерзен
 3. Хасендорф
 4. Хелвеге
 5. Хорштет
 6. Ресум
 7. Зотрум1
 1. Бредорф
 2. Билштет
 3. Хепштет
 4. Кирхтимке
 5. Тармштет1
 6. Форверк
 7. Вестертимке
 8. Вилштет
 1. Елсдорф
 2. Гихум
 3. Хеслинген
 4. Цефен1, 2
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°15′N 9°20′E / 53.25° СГШ; 9.33° ИГД / 53.25; 9.33