Кирхвалзеде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхвалзеде
Црквата „Св. Вартоломеј“ од 1180 г. во Кирхвалзеде
Црквата „Св. Вартоломеј“ од 1180 г. во Кирхвалзеде
Црквата „Св. Вартоломеј“ од 1180 г. во Кирхвалзеде
Грб на Кирхвалзеде
Кирхвалзеде во рамките на Германија
Кирхвалзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Месни единици 4
Градоначалник Урзула Хопе (ДХС)
Основни податоци
Површина 36,9 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.188 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04269
Портал Kirchwalsede
Местоположба на Кирхвалзеде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°01′0″N 9°24′0″E / 53.01667° СГШ; 9.40000° ИГД / 53.01667; 9.40000Координати: 53°01′0″N 9°24′0″E / 53.01667° СГШ; 9.40000° ИГД / 53.01667; 9.40000

Кирхвалзеде (германски: Kirchwalsede) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Кирхвалзеде се наоѓа во триаголникот помеѓу Ротенбург на Виме, Фиселхефеде и Ферден (Алер), со што Ротенбург е најблизок град на оддалеченост од 12 километри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Кирхвалзеде се состои од следниве места:

  • Кирхвалзеде
  • Рикенбостел
  • Вајсенмор
  • Федерломилен
  • Дистернхајде (делумно, другиот дел припаѓа на местото Виторф, што е дел од градот Фиселхефеде)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]