Бетерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бетерзен
Грб на Бетерзен
Бетерзен is located in Германија
Бетерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 3
Градоначалник Херман Холстен (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,85 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.088 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04268
Портал www.boetersen.de
Местоположба на Бетерзен во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°08′0″N 9°19′0″E / 53.13333° СГШ; 9.31667° ИГД / 53.13333; 9.31667Координати: 53°08′0″N 9°19′0″E / 53.13333° СГШ; 9.31667° ИГД / 53.13333; 9.31667

Бетерзен (германски: Bötersen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бетерзен се наоѓа помеѓу Зотрум (осум километри) и Ротенбург на Виме (десет километри).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Бетерзен, Хеперхефен и Јерхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]