Вестертимке

Координати: 53°14′13″N 9°07′55″E / 53.23694° СГШ; 9.13194° ИГД / 53.23694; 9.13194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестертимке
Грб на Вестертимке
Вестертимке во рамките на Германија
Вестертимке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Градоначалник Карин Гишен (WG Вестертимке)
Основни податоци
Површина 12,05 км2
Надм. височина 30 м
Население 422 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04289
Портал www.tarmstedt.de
Местоположба на Вестертимке во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°14′13″N 9°07′55″E / 53.23694° СГШ; 9.13194° ИГД / 53.23694; 9.13194

Вестертимке (германски: Westertimke) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]