Хепштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хепштет
Грб на Хепштет
Хепштет во рамките на Германија
Хепштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Градоначалник Маркус Швиринг (WG Хепштет)
Основни податоци
Површина 29,95 км2
Надм. височина 30 м
Население 995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04283, 04289
Портал www.tarmstedt.de
Местоположба на Хепштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°15′34″N 9°05′22″E / 53.25944° СГШ; 9.08944° ИГД / 53.25944; 9.08944Координати: 53°15′34″N 9°05′22″E / 53.25944° СГШ; 9.08944° ИГД / 53.25944; 9.08944

Хепштет (германски: Hepstedt; долногермански: Hepst) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]