Прејди на содржината

Хемслинген

Координати: 53°05′21″N 9°36′6″E / 53.08917° СГШ; 9.60167° ИГД / 53.08917; 9.60167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемслинген
Хемслинген
Хемслинген
Хемслинген
Грб на Хемслинген
Хемслинген во рамките на Германија
Хемслинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Градоначалник Хенри Геркен (СДП)
Основни податоци
Површина 27,46 км2
Надм. височина 42,47 м
Население 1.436 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266
Портал www.hemslingen-soehlingen.de
Местоположба на Хемслинген во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°05′21″N 9°36′6″E / 53.08917° СГШ; 9.60167° ИГД / 53.08917; 9.60167

Хемслинген (германски: Hemslingen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хемслинген се наоѓа 14 километри југоисточно од окружниот град Ротенбург на Виме, 8 километри северозападно од Нојенкирхен, 6 километри источно од Ботел и 10 километри западно од Шнефердинген. Највисока точка е Холерберг со 52,8 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хемслинген се состои од следниве места:

  • Хемслинген (главното место)
  • Зелинген

Геологија[уреди | уреди извор]

Во областа на Хемслинген се наоѓа едно од најголемите наоѓалишта на гас во Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]