Гнаренбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гнаренбург
Црквата „Св. Павле“ во Гнаренбург
Црквата „Св. Павле“ во Гнаренбург
Грб на Гнаренбург
Гнаренбург is located in Германија
Гнаренбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Месни единици 12
Градоначалник Аксел Ренкен (СДП)
Основни податоци
Површина 122,91 км2
Надм. височина 10 м
Население 9.218 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27442
Повик. бр. 04763
Портал www.gnarrenburg.de
Местоположба на Гнаренбург во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°23′11″N 9°00′18″E / 53.38639° СГШ; 9.00500° ИГД / 53.38639; 9.00500Координати: 53°23′11″N 9°00′18″E / 53.38639° СГШ; 9.00500° ИГД / 53.38639; 9.00500

Гнаренбург (германски: Gnarrenburg) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа 15 километри југозападно од градот Бремерферде и 40 километри североисточно од градот Бремен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Низ општината тече каналот Хаме-Осте, кој е поврзан со двете реки Хаме и Осте.

Гнаренбург поседува железничка станица за туристички цели на линијата Остерхолц-Шармбек-Бремерферде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гнаренбург се состои од следниве места:

 1. Августендорф: 257 жители
 2. Баркхаузен: 263 жители
 3. Брилит (со Рибехорст): 913 жители
 4. Фарендорф (со Фарендал): 405 жители
 5. Финдорф (со Колхајм): 342 жители
 6. Глинштет: 592 жители
 7. Гнаренбург (со Далдорф и Гестдорф): 3.091 жител
 8. Карлсхефен (со Карлсхефенермор): 1.290 жители
 9. Кленкендорф: 238 жители
 10. Куштет: 1.090 жители
 11. Куштетермор: 242 жители
 12. Лангенхаузен (со Фридрихсдорф): 606 жители

(Извор: Број на жители од 31.12.2016[2])

Кон главното место Гнаренбург припаѓа местото Гестдорф од 1904 година и местото Далдорф од 1932 година. Местото Далдорф било основано во 1782 година.[3]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Гнаренбург се граничи со општините Басдал, Ерел, Бремерферде, Зандбостел, Зелзинген, Остерајштет, Раде и Бредорф во округот Ротенбург; Ворпсведе, Фолерсоде и Холсте во округот Остерхолц, како и Кирхвиштет во округот Куксхафен.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. „Die Ortschaften → Einwohnerzahlen“. Internetseite Gemeinde Gnarrenburg. Посетено на 2019-03-19. Занемарен непознатиот параметар |Language= (се препорачува |language=) (help)
 3. „Kernort Gnarrenburg“. Internetseite Gemeinde Gnarrenburg. Посетено на 2019-03-19. Занемарен непознатиот параметар |Language= (се препорачува |language=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]