Холсте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холсте
Грб на Холсте
Холсте во рамките на Германија
Холсте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Хамберген
Месни единици 4
Градоначалник Герхард Милер (FH)
Основни податоци
Површина 35,34 км2
Надм. височина 27 м
Население 1.401 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27729
Повик. бр. 04748
Местоположба на Холсте во рамките на округот Остерхолц
Карта
Координати 53°22′0″N 8°50′0″E / 53.36667° СГШ; 8.83333° ИГД / 53.36667; 8.83333Координати: 53°22′0″N 8°50′0″E / 53.36667° СГШ; 8.83333° ИГД / 53.36667; 8.83333

Холсте (германски: Holste) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Холсте се наоѓа во Северногерманската Низина, северно од Бремен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Холсте е составена од следниве места:

  • Хелингст
  • Олдендорф
  • Падевиш
  • Штеден

Името Холсте доаѓа од почетните букви на местата Хелингст, Олдендорф и Штеден.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]