Ритерхуде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритерхуде
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Ритерхуде
Ритерхуде is located in Германија
Ритерхуде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Месни единици 6
Градоначалник Сузане Гајлс (СДП)
Основни податоци
Површина 32,86 км2
Надм. височина 10 м
Население 14.733 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 448 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27721
Повик. бр. 04292
Портал www.ritterhude.de
Местоположба на Ритерхуде во рамките на округот Остерхолц
Карта
Координати 53°10′59″N 8°45′22″E / 53.18306° СГШ; 8.75611° ИГД / 53.18306; 8.75611Координати: 53°10′59″N 8°45′22″E / 53.18306° СГШ; 8.75611° ИГД / 53.18306; 8.75611

Ритерхуде (германски: Ritterhude; долногермански: Hu’e) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Хаме, околу 6 километри југозападно од Остерхолц-Шармбек и 13 километри северозападно од Бремен, со кога и непосредно се граничи.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општинското подрачје опфаќа мочурлив терен околу реките Хаме и Виме.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Денешната општина Ритерхуде се состои од некогашните самостојни општини: во заградите бројот на жители во 2013

  • Илпол (2.387 жители)
  • Лезумстотел (759 жители)
  • Платјенвербе (2.326 жители)
  • Ритерхуде (8.394 жители)
  • Штендорф (556 жители)
  • Вершенреге (397 жители)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ритерхуде се граничи на север со градот Остерхолц-Шармбек, на исток со Лилиентал, на југ со градот Бремен и на запад и северозапад со Шваневеде.

Историја[уреди | уреди извор]

Првпат е споменат во 1182 година во документ на манастирот од Остерхолц. Куќата „фон дер Худе“ е спомната првпат во документ од 1185 година. Замокот „Худа“ бил користен во 1309 година за да го штити речниот премин на Хаме. Бројот на жители се зголемил од 52 семејства во 1568 година на 89 во 1710 година. Во 1757 година, замокот и мостот биле уништени во Седумгодишната војна.

Ритерхуде припаѓал на Архиепископијата Бремен. Во 1648 година, Архиепископијата станала Војводство Бремен, кое првин било владеено во личен сојуз од Швеѓаните, а од 1715 година натаму од хановерската династија. Во 1823 година, Војводството било укинато и неговата територија станала дел од областа Штаде.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Железничката станица Ритерхуде е поврзана со С-железницата на Германските железници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]