Хамберген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамберген
Селската црква „Св. Кузман и Дамјан“ во Хамберген
Селската црква „Св. Кузман и Дамјан“ во Хамберген
Грб на Хамберген
Хамберген во рамките на Германија
Хамберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Хамберген
Месни единици 7
Градоначалник Герд Браунс (СДП)
Основни податоци
Површина 30 км2
Надм. височина 27 м
Население 5.631 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27729
Повик. бр. 04793
Портал www.hambergen.de
Местоположба на Хамберген во рамките на округот Остерхолц
Карта
Координати 53°19′0″N 8°49′0″E / 53.31667° СГШ; 8.81667° ИГД / 53.31667; 8.81667Координати: 53°19′0″N 8°49′0″E / 53.31667° СГШ; 8.81667° ИГД / 53.31667; 8.81667

Хамберген (германски: Hambergen) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Хамберген се наоѓа во Северногерманската Низина, околу 37 километри северно од Бремен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хамберген се состои од следниве единици:

  • Хамберген (гл. место)
  • Хајлсдорф
  • Хајсенбител
  • Кибицзеген
  • Олденбител
  • Шпредиг
  • Штрее

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]