Прејди на содржината

Либерштет

Координати: 53°19′0″N 8°48′0″E / 53.31667° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.31667; 8.80000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Либерштет
Ветерница во Либерштет
Ветерница во Либерштет
Ветерница во Либерштет
Грб на Либерштет
Либерштет во рамките на Германија
Либерштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Хамберген
Градоначалник Дитер Лангмак (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,32 км2
Надм. височина 14 м
Население 740 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27729
Повик. бр. 04793
Местоположба на Либерштет во рамките на округот Остерхолц
Карта
Карта
Координати 53°19′0″N 8°48′0″E / 53.31667° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.31667; 8.80000

Либерштет (германски: Lübberstedt; долногермански: Lübbs) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Либерштет се наоѓа во Северногерманската Низина, северно од Бремен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Либерштет се состои од следниве единици:

  • Либерштет (гл. место)
  • Либерштет-Банхоф

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1944 година при Втората светска војна во близина на селото бил подигнат подкамп на концентрацискиот камп Нојенгаме[2] за Евреинки од Аушвиц-Биркенау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Anlage zu § 1: Verzeichnis der Konzentrationslager und ihrer Außenkommandos gemäß § 42 Abs. 2 BEG“. Архивирано од изворникот на 2009-04-23. 883 Lübberstedt, Kreis Wesermünde

Надворешни врски[уреди | уреди извор]