Фолерзоде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фолерзоде
Ветерница Валхефенер
Ветерница Валхефенер
Грб на Фолерзоде
Фолерзоде is located in Германија
Фолерзоде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Хамберген
Месни единици 9
Градоначалник Ангела Греф (СДП)
Основни податоци
Површина 46,37 км2
Надм. височина 3 м
Население 2.842 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27729
Повик. бр. 04793
Местоположба на Фолерзоде во рамките на округот Остерхолц
Карта
Координати 53°20′0″N 8°55′0″E / 53.33333° N; 8.91667° E / 53.33333; 8.91667Координати: 53°20′0″N 8°55′0″E / 53.33333° N; 8.91667° E / 53.33333; 8.91667

Аксштет (германски: Vollersode) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Фолерзоде се наоѓа во Северногерманската Низина, околу 35 километри северно од Бремен.

Местата Фолерзоде, Валхефен, Гиле и Гилермилен се наоѓаат на височина од 20 метри, а другите места се на височина помала од 5 метри. Низ општината тече потокот Гилер Бах.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фолерзоде е составена од следниве единици:

  • Аренсдорф
  • Борнраје
  • Фриденсхајм
  • Гиле
  • Гилермор
  • Гилермилен
  • Ферлисмор
  • Фолерзоде
  • Валхефен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На југозапад се граничи со Хамберген, на северозапад со Холсте, обете во општинската заедница Хамберген. Североисточно се наоѓа општината Гнаренбург во округот Ротенбург. Југоисточно се наоѓа општината Ворпсведе, а јужно градот Остерхолц-Шармбек.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]