Хамберген (општинска заедница)

Координати: 53°18′N 08°51′E / 53.300° СГШ; 8.850° ИГД / 53.300; 8.850
Од Википедија — слободната енциклопедија

Хамберген (германски: Hambergen) — општинска заедница во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Хамберген.

Општинската заедница Хамберген се состои од следниве општини:

  1. Аксштет
  2. Хамберген
  3. Холсте
  4. Либерштет
  5. Фолерзоде

53°18′N 08°51′E / 53.300° СГШ; 8.850° ИГД / 53.300; 8.850