Остерхолц-Шармбек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остерхолц-Шармбек

Osterholz-Scharmbeck

Градското собрание на Остерхолц-Шармбек
Градското собрание на Остерхолц-Шармбек
Градското собрание на Остерхолц-Шармбек
Грб на Остерхолц-Шармбек
Остерхолц-Шармбек во рамките на Германија
Остерхолц-Шармбек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Градски единици 10
Градоначалник Торстен Роде (независен)
Основни податоци
Површина 146,91 км2
Надм. височина 11 м
Население 30.366 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 207 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27711
Повик. бр. 04791
Портал www.osterholz-scharmbeck.de
Местоположба на градот Остерхолц-Шармбек во рамките на округот Остерхолц
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 8°48′0″E / 53.21667° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.21667; 8.80000Координати: 53°13′0″N 8°48′0″E / 53.21667° СГШ; 8.80000° ИГД / 53.21667; 8.80000

Остерхолц-Шармбек (германски: Osterholz-Scharmbeck; долногермански: Oosterholt-Scharmbeek) — град во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Претставува административно седиште на округот Остерхолц. Градот се наоѓа помеѓу градовите Бремен и Бремерхафен.

Тој е единствен град во округот Остерхолц. Настанал во 1927 година со спојување на дотогашните општини Остерхолц и Шармбек. Две години подоцна добил градски права.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Остерхолц-Шармбек се наоѓа во Северногерманската Низина, околу 22 километри североисточно од Бремен, во близина на реката Хаме, со кој градот е поврзан со Остерхолцер Хафенканал. Преку каналот Хаме-Осте денес постои пловна врска со Елба. Источно од градот се протега мочуриштето Тојферлсмор.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот Остерхолц-Шармбек се состои од градско јадро и девет градски единици:

 • Фрајсенбител
 • Гарлштет
 • Хајлсхорн
 • Хилзеберг
 • Оленштет
 • Пенигбител
 • Зандхаузен
 • Шармбекстотел
 • Тојферлсмор

Други места, кои немаат административна структура, се следниве:

 • Аренсфелде
 • Алтенбрик
 • Алтендам
 • Ауф Дем Раден
 • Ауф Дем Руш
 • Баргтен
 • Бредбек
 • Бушхаузен
 • Бител
 • Фелдхоф
 • Хасла
 • Хинтер Дем Хорн
 • Катенхорн
 • Ланге Хајде
 • Линтел
 • Мускау
 • Миле
 • Нидерзандхаузен
 • Рушкамп
 • Зетенбек
 • Форволде
 • Вестербек
 • Висте

Историја[уреди | уреди извор]

Местото било првпат споменато во 1043 година како Скирнбеки (Scirnbeci). Од 1180 година, Шармбек припаѓал на Архиепископијата Бремен. Манастирот во Остерхолц бил основан во 1182 година и постоел до 1650 година, кога Долна Саксонија станал главно протестантска. Во 1648 година, Архиепископијата станала Војводство Бремен, кое најпрвин било владеено во личен сојуз од Швеѓаните, а од 1715 година од Хановерската династија. Во 1823 година, Војводството било укинато и територијата станала дел од областа Штаде во рамки на Кралството Хановер.

Во 1927 година, двете општини Остерхолц и Шармбек биле споени во една, а во 1929 година општината ги добила градските права.

Помеѓу 1978 и 1992 година, 4.200 војници на американската војска биле сместени тука, како и околу 4.000 членови на нивните семејства.

Население[уреди | уреди извор]

 • 1904: 4.701[2]
 • 1909: 6.060
 • 1945: 12.500
 • 1961: 19.258
 • 1987: 24.150
 • 2004: 31.145
 • 2005: 31.055
 • 2010: 30.218

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 38 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 30.001 и 40.000 жители.[3] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:

Распределба на местата во Градскиот совет
Година SPD CDU GRÜNE FDP Граѓанска фракција LINKE* NPD Gesamtzahl
2016 14 10 4 1 4 4 1 38
2011 18 10 4 1 3 2 38
2006 19 11 2 2 2 2 38
2001 20 11 2 1 4 38

*2006 како WASG

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Остерхолц-Шармбек е Торстен Роде (независен).[4]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Остерхолц-Шармбек е збратимен со следниве градови:

Од јануари 2021 година градот е член на меѓународната организација Градоначалници за мир.[5]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Chronik von Osterholz-Scharmbeck Band I. Von den Anfängen bis 1929. Hrsg. Stadt Osterholz-Scharmbeck
 3. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 10. Januar 2014.
 4. „Stadtrat“. Internetseite der Stadt Osterholz-Scharmbeck (германски). Посетено на 2019-06-26.
 5. Christian Valek (20 јануари 2021). "Osterholz-Scharmbeck ist Mayors-for-Peace-Mitglied". Weser-Kurier. Посетено на 2021-01-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]