Аксштет

Координати: 53°21′23″N 8°46′29″E / 53.35639° СГШ; 8.77472° ИГД / 53.35639; 8.77472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аксштет

Axstedt

Грб на Аксштет
Аксштет во рамките на Германија
Аксштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Остерхолц
Општ. заед. Хамберген
Градоначалник Удо Местер (СДП)
Основни податоци
Површина 10,70 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.201 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OHZ
Пошт. бр. 27729
Повик. бр. 04748
Портал www.axstedt.de
Местоположба на Аксштет во рамките на округот Остерхолц
Карта
Карта
Координати 53°21′23″N 8°46′29″E / 53.35639° СГШ; 8.77472° ИГД / 53.35639; 8.77472

Аксштет (германски: Axstedt) — општина во округот Остерхолц, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Аксштет се наоѓа во Северногерманската Низина, околу 35 километри северно од Бремен и околу 30 километри јужно од Бремерхафен.

Низ општината тече малата река Билербек, притока на Луне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Аксштет (гл. место)
  • Волтхефен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Аксштет се граничи на југ со општината Либерштет, на исток со општината Холсте. Северно се наоѓа местото Бокел на општината Беферштет во округот Куксхафен. Западно се наоѓа општината Хаген им Бремишен (исто така во округот Куксхафен).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]