Хемсбинде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хемсбинде
Грб на Хемсбинде
Хемсбинде is located in Германија
Хемсбинде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Ботел
Месни единици 5
Градоначалник Манфред Штрук (СДП)
Основни податоци
Површина 22,33 км2
Надм. височина 28 м
Население 1.174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27386
Повик. бр. 04266 (04260, 04261)
Портал www.bothel.de
Местоположба на Хемсбинде во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°06′0″N 9°28′0″E / 53.10000° СГШ; 9.46667° ИГД / 53.10000; 9.46667Координати: 53°06′0″N 9°28′0″E / 53.10000° СГШ; 9.46667° ИГД / 53.10000; 9.46667

Хемсбинде (германски: Hemsbünde) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Хасел, Хаштет и Ворт. Заедно со главното место Хемсбинде, овие села се означени како „водни села“. Оваа ознака доаѓа од честите поплави од Родау и Видау.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]