Елсдорф (Долна Саксонија)

Координати: 53°14′33″N 9°21′2″E / 53.24250° СГШ; 9.35056° ИГД / 53.24250; 9.35056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Елсдорф
Црквата „Сите Светци“ во селото
Црквата „Сите Светци“ во селото
Црквата „Сите Светци“ во селото
Грб на Елсдорф
Елсдорф (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Елсдорф (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Цефен
Месни единици 10
Градоначалник Андреас Белман (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,01 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04281, 04282, 04286
Портал www.zeven.de
Местоположба на Елсдорф во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°14′33″N 9°21′2″E / 53.24250° СГШ; 9.35056° ИГД / 53.24250; 9.35056

Елсдорф (германски: Elsdorf) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Елсдорф, кон општината припаѓаат местата Баденхорст, Бокхорст, Еесторф, Франкенбостел, Хацте, Ниндорф, Појцендорф, Риспел и Фолкензен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]