Лауенбрик

Координати: 53°12′0″N 9°34′0″E / 53.20000° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.20000; 9.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауенбрик
Железничката станица во Лауенбрик
Железничката станица во Лауенбрик
Железничката станица во Лауенбрик
Грб на Лауенбрик
Лауенбрик во рамките на Германија
Лауенбрик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Финтел
Градоначалник Јохен Интелман (СДП)
Основни податоци
Површина 21,89 км2
Надм. височина 31 м
Население 2.540 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27389
Повик. бр. 04267
Портал www.fintel.de
Местоположба на Лауенбрик во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°12′0″N 9°34′0″E / 53.20000° СГШ; 9.56667° ИГД / 53.20000; 9.56667

Лауенбрик (германски: Lauenbrück) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Финтел.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во источниот дел на округот Ротенбург. Кај Лауенбрик се влева Финтау во реката Виме.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Низ средишниот дел на општината поминува железничката линија Хамбург-Бремен. Помеѓу нејзе и реката Виме се наоѓа главното место Лауенбрик. Една нова населба се наоѓа јужно од железничката линија. Местото Штел се наоѓа во североисточниот дел на општината, близу границата со округот Харбург.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Лауенбрик се граничи со следниве општини:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]