Прејди на содржината

Бредорф

Координати: 53°17′48″N 9°04′48″E / 53.29667° СГШ; 9.08000° ИГД / 53.29667; 9.08000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бредорф
Куќа во Бредорф
Куќа во Бредорф
Куќа во Бредорф
Грб на Бредорф
Бредорф во рамките на Германија
Бредорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Месни единици 2
Градоначалник Гинтер Ринген (WG)
Основни податоци
Површина 36,46 км2
Надм. височина 18 м
Население 1.031 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04285, 04794
Портал www.breddorf.de
Местоположба на Бредорф во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°17′48″N 9°04′48″E / 53.29667° СГШ; 9.08000° ИГД / 53.29667; 9.08000

Бредорф (германски: Breddorf; долногермански: Breddörp) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓа заштитеното природно подрачје „Свате Флаг“. Се наоѓа во близина на Хепштет и Раде.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Бредорф, кон општината припаѓаат и местата Ханштет, Бредорфермор и Ееброк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]