Вилштет (Долна Саксонија)

Координати: 53°11′35″N 9°06′1″E / 53.19306° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.19306; 9.10028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилштет
Црквата „Св. Петар“ во селото
Црквата „Св. Петар“ во селото
Црквата „Св. Петар“ во селото
Грб на Вилштет
Вилштет (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Вилштет (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Тармштет
Градоначалник Траугот Ридезел
Основни податоци
Површина 18,26 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.731 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27412
Повик. бр. 04283
Портал wilstedt.de
Местоположба на Вилштет во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°11′35″N 9°06′1″E / 53.19306° СГШ; 9.10028° ИГД / 53.19306; 9.10028

Вилштет (германски: Wilstedt; долногермански: Wils) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]