Хеслинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеслинген
Селската црква
Селската црква
Грб на Хеслинген
Хеслинген is located in Германија
Хеслинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Цефен
Месни единици 9
Градоначалник Герхард Холстен (ДХС)
Основни податоци
Површина 82,30 км2
Надм. височина 19 м
Население 4.849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27404
Повик. бр. 04281 (исто така и 04287)
Портал www.heeslingen.de
Местоположба на Хеслинген во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°19′0″N 9°20′0″E / 53.31667° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.31667; 9.33333Координати: 53°19′0″N 9°20′0″E / 53.31667° СГШ; 9.33333° ИГД / 53.31667; 9.33333

Хеслинген (германски: Heeslingen; долногермански: Heeßel) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хеслинген се наоѓа околу 5 километри источно од градот Цефен. Низ местото тече реката Осте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хеслинген се состои од следниве места:

  1. Бојцен
  2. Фрајерзен
  3. Хеслинген (гл. место; вкл. Остерхеслинген)
  4. Мајнштет
  5. Засенхолц
  6. Штедорф
  7. Верцен
  8. Вензе
  9. Вирсдорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]