Зелзинген

Координати: 53°22′0″N 9°13′0″E / 53.36667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.36667; 9.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Центарот на Зелзинген
Грб на Зелзинген
Зелзинген во рамките на Германија
Зелзинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зелзинген
Месни единици 6
Градоначалник Рајнхард Ауфдемкамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 41,86 км2
Надм. височина 27 м
Население 3.598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27446
Повик. бр. 04284
Местоположба на Зелзинген во рамките на округот Ротенбург
Карта
Карта
Координати 53°22′0″N 9°13′0″E / 53.36667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.36667; 9.21667

Зелзинген (германски: Selsingen; долногермански: Sürsen) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од градот Бремерферде и 45 километри североисточно од градот-држава Бремен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зелзинген се наоѓа на реката Осте.

Општинси единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од главното место Зелзинген и местата Ајце, Гранштет, Хасел, Лафенштет и Парневинкел.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината на североисток се граничи со општината Дајнштет, на исток со општината Андерлинген, на југоисток со општината Зедорф, на југозапад со општината Остерајштет, на запад со општината Гнаренбург и на северозапад со општината Зандбостел. Освен општината Гнаренбург, сите други припаѓаат во општинската заедница Зелзинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]