Ресум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ресум
Грб на Ресум
Ресум is located in Германија
Ресум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 6
Градоначалник Марко Кернер (BLW)
Основни податоци
Површина 28,47 км2
Надм. височина 20 м
Население 1.794 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04264
Портал www.reessum.de
Местоположба на Ресум во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°07′0″N 9°13′0″E / 53.11667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.11667; 9.21667Координати: 53°07′0″N 9°13′0″E / 53.11667° СГШ; 9.21667° ИГД / 53.11667; 9.21667

Ресум (германски: Reeßum) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓаат местата Ресум, Такен (со Битштет), Клиферсборстел и Шлесел (со Платенхоф).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]