Хелвеге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хелвеге
Грб на Хелвеге
Хелвеге is located in Германија
Хелвеге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Ротенбург
Општ. заед. Зотрум
Месни единици 4
Градоначалник Волфганг Харлинг (СДП)
Основни податоци
Површина 27,44 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.112 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ROW
Пошт. бр. 27367
Повик. бр. 04264
Портал www.sottrum.de
Местоположба на Хелвеге во рамките на округот Ротенбург
Карта
Координати 53°04′0″N 9°14′0″E / 53.06667° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.06667; 9.23333Координати: 53°04′0″N 9°14′0″E / 53.06667° СГШ; 9.23333° ИГД / 53.06667; 9.23333

Хелвеге (германски: Hellwege) — општина во округот Ротенбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хелвеге се наоѓа на реката Виме.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хелвеге се граничи со Ахаузен на исток, Зотрум на север, Отерсберг на запад и Лангведел на југ. Последните две општини се наоѓаат во округот Ферден.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Хелвеге припаѓаат местата Ауф дер Менте, Брајтенфелдермор и Штеле.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]