Холцминден (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холцминден
Landkreis Holzminden
Округ
Грб на Холцминден Landkreis Holzminden
Грб
Lower Saxony HOL.svg
Земја  Германија
Покраина Долна Саксонија
Адм. цент. Холцминден
Површина
 • Вкупна 692 km2 (267 sq mi)
Население (31 декември 2016)[1]
 • Вкупно 71.510
 • Густина 100/km2 (270/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Рег. таб. HOL
Мреж. место landkreis-holzminden.de

Холцминден (германски: Holzminden) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Хамелн-Пирмонт, Хилдесхајм и Нортхајм и сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија (окрузите Хекстер и Липе).

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во 1833 година во рамките на Војводството Брауншвајг-Линебург. Бил преместен во пруската Покраина Хановер, како дел од размената на територии во 1942 година. Последната промена во територијата била во 1974 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на Висорамнините Везер, помеѓу Хамелн и Гетинген. Реката Везер ја создава југозападната граница на округот и тече низ неговите северни делови.

Грб[уреди | уреди извор]

Лавот е преземен од грбот на Грофството Еверштајн; грофовите владееле со областа во XIV век и го основале градот Холцминден. Лентата долу ја претставува реката Везер.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Холцминден
Градови Слободни општини Слободни области
Општински заедници
 1. Холцминден
 1. Делигзен
 1. Бофцен
 2. Ајмен
 3. Ешерсхаузен
 4. Гриненплан
 5. Холцминден
 6. Мерксхаузен
 7. Венцен

1. Беверн

 1. Беверн1
 2. Голмбах
 3. Холенберг
 4. Негенборн

2. Боденвердер-Поле

 1. Боденвердер1, 2
 2. Бреферде
 3. Хале
 4. Хелен
 5. Хајнзен
 6. Хајен
 7. Кирхбрак
 8. Отенштајн
 9. Пегешторф
 10. Поле
 11. Фалбрух

3. Бофцен

 1. Бофцен1
 2. Дерентал
 3. Фирстенберг
 4. Лауенферде

4. Ешерсхаузен-Штатолдендорф

 1. Архолцен
 2. Дензен
 3. Дилмисен
 4. Ајмен
 5. Ешерсхаузен2
 6. Хајнаде
 7. Холцен
 8. Лене
 9. Лирдисен
 10. Штатолдендорф1, 2
 11. Вангелнштет
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]