Грофовија Бентхајм (округ)

Координати: 52°25′N 7°05′E / 52.42° СГШ; 7.08° ИГД / 52.42; 7.08
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грофовија Бентхајм
Landkreis Grafschaft Bentheim

округ
Грб на Грофовија Бентхајм Landkreis Grafschaft Bentheim
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеНордхорн
Површина
 • Вкупна981 км2 (379 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно137.891
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NOH
Мреж. местоgrafschaft.de

Грофовија Бентхајм (германски: Grafschaft Bentheim) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Нордхорн. Се граничи (од запад кон исток) со холандските покраини Оверајсел и Дренте, округот Емсланд во Долна Саксонија и окрузите Штајнфурт и Боркен во Северна Рајна-Вестфалија.

Географија[уреди | уреди извор]

Северозападниот дел на округот се нарекува Долна Грофовија (Niedergrafschaft) и продолжува на холандска територија, и ја граничи на север, запад и југ. Реката Фехте (хол. Фехт) го сече округот во правец југ-север и продолжува во Холандија.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот ја зафаќа приближно истата територија како некогашната Грофовија Бентхајм, држава во Светото Римско Царство распуштена во 1803 година.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови и општини во округот Грофовија Бентхајм.
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Бад Бентхајм
 2. Нордхорн
 1. Витмаршен
 1. Емлиххајм1
 2. Лар
 3. Ринге
 4. Хогштеде
 1. Георгсдорф
 2. Еше
 3. Лаге
 4. Нојенхаус1, 2
 5. Остервалд
 1. Енгден
 2. Замерн
 3. Истерберг
 4. Квендорф
 5. Оне
 6. Шитторф1, 2
 1. Вилен
 2. Вилзум
 3. Геленкамп
 4. Гетело
 5. Илзен1
 6. Итербек
 7. Хале
1 седиште на општинската заедница; 2 град

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°25′N 7°05′E / 52.42° СГШ; 7.08° ИГД / 52.42; 7.08