Волфенбител (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волфенбител
Landkreis Wolfenbüttel

округ
Грб на Волфенбител Landkreis Wolfenbüttel
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеВолфенбител
Површина
 • Вкупна722 км2 (279 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно119.361
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WF
Мреж. местоlk-wolfenbuettel.de

Волфенбител (германски: Wolfenbüttel) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) слободниот град Брауншвајг, округот Хелмштет, округот Харц во покраината Саксонија-Анхалт и окрузите Гослар Хилдесхајм и Пајне. Слободниот град Залцгитер го дели округот Волфенбител на два дела.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Окер влегува во округот од југ, тече низ градот Волфенбител и излегува во северозападниот дел.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден во 1832 година кога Војводството Брауншвајг-Линебург било поделено на шест окрузи. Останал непроменет до 1941 година, кога со законот за Залцгитер (Salzgitter-Verordnung) му биле одземени 20 општини, а истовремено добил 10 општини од тогашниот округ Мариенбург. Повторно биле променети границите на округот во 1974 година (како дел од административната реформа), кога делови од поранешниот округ Брауншвајг биле додадени на Волфенбител. Дополнително, неколку општини, меѓу кои и градот Бад Харцбург, станале дел од соседниот округ Гослар.

Грб[уреди | уреди извор]

Лавот на врвот на грбот ја претставува Велфската династија, владејачка династија на Војводството Брауншвајг од XIII век. Класјето долу го претставува земјоделскиот карактер на округот.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Волфенбител
Градови Слободни општини Слободни области
Општински заедници
 1. Волфенбител
 1. Кремлинген
 2. Шладен-Верла
 1. Ам Гросен Роде
 2. Барнсторф-Варле
 3. Фогтсдалум
 1. Бадекенштет1
 2. Бургдорф
 3. Елбе
 4. Хаферла
 5. Хере
 6. Зелде
 1. Далум
 2. Денкте
 3. Хедепер
 4. Кисенбрик
 5. Кнајтлинген
 6. Ремлинген-Земенштет
 7. Роклум
 8. Шепенштет1, 2
 9. Ирде
 10. Фалберг
 11. Винигштет
 12. Витмар
 1. Берсум1
 2. Краме
 3. Дорштат
 4. Флете
 5. Хајнинген
 6. Орум
 1. Детум
 2. Еркероде
 3. Евесен
 4. Зикте1
 5. Фелтхајм
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 52°10′N 10°35′E / 52.167° СГШ; 10.583° ИГД / 52.167; 10.583