Хаферла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаферла
Црквата во Хаферла
Црквата во Хаферла
Црквата во Хаферла
Грб на Хаферла
Хаферла во рамките на Германија
Хаферла
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 3
Градоначалник Ханс-Хајнрих Волф (Граѓански форум)
Основни податоци
Површина 16,84 км2
Надм. височина 160 м
Население 1.588 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 94 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38275
Повик. бр. 05341
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Хаферла во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°04′0″N 10°20′0″E / 52.06667° СГШ; 10.33333° ИГД / 52.06667; 10.33333Координати: 52°04′0″N 10°20′0″E / 52.06667° СГШ; 10.33333° ИГД / 52.06667; 10.33333

Хаферла (германски: Haverlah) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Хаферла се наоѓа во долината на реката Инерсте.

Почнувајќи од југозапад надесно, како соседни општини се Зелде, Хере и Елбе, како и слободниот град Залцгитер.

Општината е поделена на следниве единици: Хаферла, Штајнла и Зедерхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]