Хедепер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хедепер
Црквата во Хедепер
Црквата во Хедепер
Црквата во Хедепер
Грб на Хедепер
Хедепер во рамките на Германија
Хедепер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 2
Градоначалник Андреас Бетел (независен)
Основни податоци
Површина 15,66 км2
Надм. височина 94 м
Население 496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38322
Повик. бр. 05336
Портал www.hedeper.de
Местоположба на Хедепер во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°04′0″N 10°41′0″E / 52.06667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.06667; 10.68333Координати: 52°04′0″N 10°41′0″E / 52.06667° СГШ; 10.68333° ИГД / 52.06667; 10.68333

Хедепер (германски: Hedeper) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Волфенбител се наоѓа околу 15 километри северозападно од Хедепер. Општината е составена од Вецлебен (146 жители) и Хедепер (401 жител).

Историја[уреди | уреди извор]

Обете општини Вецлебен и Хедепер биле споени во една општина во 1974 година. Хедепер бил споменат во пишан документ за првпат во 1188 година, а Вецлебен уште во 994 година.

Култура и знаменитости[уреди | уреди извор]

Како знаменитост на Хедепер е старата ветерница, западно од селото. Била изградена во 1900 година и се користела до 1956 година.

Селската црква била обновена во 2002 година.

Стопанство и инфраструктура[уреди | уреди извор]

Жителите главно работат во околните поголеми градови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]