Денкте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денкте
Поглед на Грос Денкте од Клајн Денкте
Поглед на Грос Денкте од Клајн Денкте
Поглед на Грос Денкте од Клајн Денкте
Денкте во рамките на Германија
Денкте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 4
Градоначалник Томас Фрике (СДП)
Основни податоци
Површина 18,16 км2
Надм. височина 154 м
Население 2.772 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38321
Повик. бр. 05331
Местоположба на Денкте во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°08′59″N 10°36′29″E / 52.14972° СГШ; 10.60806° ИГД / 52.14972; 10.60806Координати: 52°08′59″N 10°36′29″E / 52.14972° СГШ; 10.60806° ИГД / 52.14972; 10.60806

Денкте (германски: Denkte) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Денкте се граничи со градот Волфенбител и со ридскиот масив Асе.

Општината е составена од четири единици (состојба 1 декември 2016 г.):

  • Грос Денкте (1.872 жители, 9,77 км2)
  • Клајн Денкте (455 жители, 2,77 км2)
  • Најндорф (321 жител, 3,05 км2)
  • Зотмар (270 жители, 2,58 км2)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]