Орум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орум
Поглед од Езел на Најндорф и Орум
Поглед од Езел на Најндорф и Орум
Грб на Орум
Орум is located in Германија
Орум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Одервалд
Градоначалник Мартин Кокон (СДП)
Основни податоци
Површина 8,38 км2
Надм. височина 82 м
Население 622 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38312
Повик. бр. 05337
Портал www.sg-oderwald.de
Местоположба на Орум во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°07′16″N 10°33′52″E / 52.12111° СГШ; 10.56444° ИГД / 52.12111; 10.56444Координати: 52°07′16″N 10°33′52″E / 52.12111° СГШ; 10.56444° ИГД / 52.12111; 10.56444

Орум (германски: Ohrum) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Орум, заедно со Шенинген е историски најстара населба во покраината Долна Саксонија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Орум се наоѓа неколку километри јужно од Волфенбител во источниот дел на Одервалд. На исток од Орум се наоѓа Езел.

На исток се наоѓа Кисенбрик. Околу 5,5 километри јужно се наоѓа општината Берсум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]