Хере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хере
Поглед на Грос Хере
Поглед на Грос Хере
Грб на Хере
Хере is located in Германија
Хере
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Градоначалник Дитмар Барш (СДП)
Основни податоци
Површина 15,28 км2
Надм. височина 115 м
Население 1.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38277
Повик. бр. 05345
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Хере во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°04′0″N 10°15′0″E / 52.06667° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.06667; 10.25000Координати: 52°04′0″N 10°15′0″E / 52.06667° СГШ; 10.25000° ИГД / 52.06667; 10.25000

Хере (германски: Heere) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од северозапад надесно, Хере се граничи со општините Бадекенштет, Елбе, Хаферла и Зелде.

Хере порано се состое од две единици:

  • Грос Хере, заедно со Бирбаумсмиле и Науенбург
  • Клајн Хере

Помеѓу нив се создала една заедничка населба со името Хере.

Во североисточниот дел на општината тече реката Инерсте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]