Еркероде

Координати: 52°13′0″N 10°42′0″E / 52.21667° СГШ; 10.70000° ИГД / 52.21667; 10.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еркероде
Протестантска црква во Еркероде
Протестантска црква во Еркероде
Протестантска црква во Еркероде
Грб на Еркероде
Еркероде во рамките на Германија
Еркероде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Зикте
Градоначалник Хајнрих Фихтјохан (СДП)
Основни податоци
Површина 13,34 км2
Надм. височина 60−180 м
Население 903 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38173
Повик. бр. 05305
Местоположба на Еркероде во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°13′0″N 10°42′0″E / 52.21667° СГШ; 10.70000° ИГД / 52.21667; 10.70000

Еркероде (германски: Erkerode) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 16 километри југоисточно од Брауншвајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Еркероде се наоѓа југоисточно од слободниот град Брауншвајг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Еркероде се состои од единиците Еркероде (652 жители) и Луклум (362 жители).

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата Еркероде првпат била спомената во историските документи во 1175 година како Ерикерот (Erikeroth). Селото припаѓало на благородничкото семејство Фелтхајм од XII век. Било дел од Грофовијата Дештет. И денес може да се најдат многу средновековни фармерски куќи од различни видови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]