Кнајтлинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кнајтлинген
Парохиската црква во Кнајтлинген
Парохиската црква во Кнајтлинген
Кнајтлинген is located in Германија
Кнајтлинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 4
Градоначалник Карола Труснер (СДП)
Основни податоци
Површина 17,58 км2
Надм. височина 223 м
Население 787 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05332
Местоположба на Кнајтлинген во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°11′0″N 10°46′0″E / 52.18333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.18333; 10.76667Координати: 52°11′0″N 10°46′0″E / 52.18333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.18333; 10.76667

Кнајтлинген (германски: Kneitlingen) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Кнајтлинген се наоѓа помеѓу ридските масиви Елм и Асе. Општината е составена од следниве единици:

  • Амплебен
  • Банслебен
  • Ајлум
  • Кнајтлинген

Историја[уреди | уреди извор]

Кнајтлинген во средновековното Војводство Саксонија било првпат споменато во декрет од 1135 година издаден од царот Лотар III, каде ги доделил поседите на новооснованиот бенедиктански манастир Кенигслутер. Романескната парохиска црква била изградена од Темпларите околу 1141 година; нејзината апсида е зачувана во својата првична состојба. Од 1235 година наваму, областа припаѓала на Војводството Брауншвајг-Линебург.

Амплебен, Банслебен и Ајлум биле припоени кон општината Кнајтлинген на 1 март 1974 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]