Фалберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалберг
Црква во Берклинген
Црква во Берклинген
Фалберг is located in Германија
Фалберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Месни единици 3
Градоначалник Јирген Аренс (СДП)
Основни податоци
Површина 18,01 км2
Надм. височина 133 м
Население 722 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38170
Повик. бр. 05332
Местоположба на Фалберг во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°08′0″N 10°43′0″E / 52.13333° СГШ; 10.71667° ИГД / 52.13333; 10.71667Координати: 52°08′0″N 10°43′0″E / 52.13333° СГШ; 10.71667° ИГД / 52.13333; 10.71667

Фалберг (германски: Vahlberg) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Три места со името Фалберг се наоѓаат на ридскиот масив Асе. Од нив, Клајн Фалберг е најново. Другите се Грос Фалберг и Менхефалберг, кое не се наоѓа во општината Фалберг, туку во соседната општина Детум. Третото и најмало место во општината Фалберг е Берклинген, кое е сместено помеѓу Клајн Фалберг и Шепенштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]