Елбе (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елбе
Селската црква во Клајн Елбе
Селската црква во Клајн Елбе
Селската црква во Клајн Елбе
Грб на Елбе
Елбе во рамките на Германија
Елбе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 3
Градоначалник Фридхелм Фре (СДП)
Основни податоци
Површина 16,71 км2
Надм. височина 119 м
Население 1.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38274
Повик. бр. 05345
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Елбе во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°05′0″N 10°17′0″E / 52.08333° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.08333; 10.28333Координати: 52°05′0″N 10°17′0″E / 52.08333° СГШ; 10.28333° ИГД / 52.08333; 10.28333

Елбе (германски: Elbe) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Елбе се наоѓа југозападно од слободниот град Залцгитер во долината на Инерсте.

Почнувајќи на североисток надесно се граничи со слободниот град Залцгитер и општините Хаферла, Хере и Бадекенштет.

Три општински единици на Елбе се Грос Елбе, Клајн Елбе и Гуштет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]