Роклум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роклум
Главниот влез во црквата во Роклум
Главниот влез во црквата во Роклум
Грб на Роклум
Роклум is located in Германија
Роклум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Елм-Асе
Градоначалник Карл-Хајнц Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,34 км2
Надм. височина 106 м
Население 437 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38325
Повик. бр. 05336
Местоположба на Роклум во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°04′0″N 10°44′0″E / 52.06667° СГШ; 10.73333° ИГД / 52.06667; 10.73333Координати: 52°04′0″N 10°44′0″E / 52.06667° СГШ; 10.73333° ИГД / 52.06667; 10.73333

Роклум (германски: Roklum) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]