Бургдорф (Волфенбител)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургдорф
Црква во Бургдорф
Црква во Бургдорф
Црква во Бургдорф
Грб на Бургдорф
Бургдорф во рамките на Германија
Бургдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Бадекенштет
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Брандес (ДХС)
Основни податоци
Површина 24,06 км2
Надм. височина 106 м
Население 2.208 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38272
Повик. бр. 05347
Портал www.baddeckenstedt.de
Местоположба на Бургдорф во рамките на округот Волфенбител
Карта
Карта
Координати 52°09′0″N 10°13′0″E / 52.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.15000; 10.21667Координати: 52°09′0″N 10°13′0″E / 52.15000° СГШ; 10.21667° ИГД / 52.15000; 10.21667

Бургдорф (германски: Burgdorf) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Бургдорф се наоѓа западно од слободниот град Залцгитер, источно-североисточно од ридскиот масив Форхолц и северно од ридскиот масив Лихтенберге. Се наоѓа северно од Бадекенштет, како и североисточно од Холе и јужно од Зелде, кои се наоѓаат соседниот округ Хилдесхајм.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве единици:

  • Бургдорф со Бургдорф кај Остерлинде
  • Берел
  • Хоенасел
  • Нордасел
  • Вестерлинде

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]