Фелтхајм (Ое)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фелтхајм (Ое)
Селската црква во Фелтхајм
Селската црква во Фелтхајм
Грб на Фелтхајм (Ое)
Фелтхајм (Ое) is located in Германија
Фелтхајм (Ое)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општ. заед. Зикте
Градоначалник Александер фон Фелтхајм (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,44 км2
Надм. височина 130 м
Население 985 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38173
Повик. бр. 05305
Портал www.veltheim-ohe.de
Местоположба на Фелтхајм (Ое) во рамките на округот Волфенбител
Карта
Координати 52°13′11″N 10°41′4″E / 52.21972° СГШ; 10.68444° ИГД / 52.21972; 10.68444Координати: 52°13′11″N 10°41′4″E / 52.21972° СГШ; 10.68444° ИГД / 52.21972; 10.68444

Фелтхајм (германски: Veltheim) — општина во округот Волфенбител, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Фелтхајм се наоѓа на западниот дел од ридскиот масив Елм. Од Елм течат заедно повеќе потоци, од кој еден е Ое.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]